top of page

Kumlama, metal üzerinde özellikle havada ki nemin de etkisiyle zamanla oluşan yağ, kir, pas ve korozyonun ortadan kaldırılması için uygulanan bir yöntemdir. Burada ki amaç metal üzerinde oluşan bu olumsuz durumların kaldırılarak metalin yeniden boyanması için uygun zeminin oluşturulmasıdır.  Bu işlem yapılmadığı takdirde metal üzerinde meydana gelen bu bozulmalar zaman içerisinde ürünü kullanılamaz hale getirecektir.

Kumlama Nedir?

Kumlama Tesisi
Kumlama Tesisi

Neden Kumlama Tesisi tercih edilir?

Kumlama Tesisi, kumlama esnasında maksimum verim ve istenilen yüzey kalitesini yakalamak, kumlamanın çevreye verdiği zararı ortadan kaldırmak ve aynı zamanda işletme maliyetlerini minimuma indirmek için tercih edilir. Müşterilerimizin talebi üzerine tüm ölçülerde üretim yapabilmekte olup kumlama tesislerine otomatik geri dönüşüm sistemleri entegre edebilmekteyiz. Kurulan bu sistem sayesinde kullanılan granüller tekrar toplanıp kullanılabilir. Endüstri GM çevre bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun olarak tasarladığı tesisleri ile en doğru çözümleri sunan, çevreye duyarlı ve personel sağlığını ön planda tutan teknolojik tesisler üretmektedir.

Kumlama Tesisindeki önemli detaylar

  • Kumlama işlemi sırasında kullanacağınız yüzey aşındırıcı malzemenin doğru seçilmesi gerekmektedir.

  • Kumlama işlemi uygulanacak olan malzemenin kabinin boyutlarına uygun olması gerektirmemektedir. Aksi takdirde istenen verim elde edilemeyecektir.

  • Kumlama işleminde kullanılacak olan gritin daha sonra geri dönüşüm noktasında değerlendirilebilmesi ve daha yüksek oranda verim elde edilmesi için doğru seçim yapılması  (vakumlu, konveyorlu, süpürme sistemli) oldukça önemlidir. 

  • Uygun bir filtrasizasyon sistemi kullanılmalıdır.

  • Uygun iklimlendirme seçimi yapılmalıdır.

Kumlama Tesisi
bottom of page